Haber

Yavru Akdeniz foku yol ortasında görüldü

BALIKESİR’in Ayvalık ilçesinde, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz foku yavrusu sokak ortasında görüntülendi. Kıyıya çıkan Akdeniz foku vatandaşlar tarafından yakalanarak denize bırakıldı.

Nesli tükenmekte olan türlerden biri olan yavru Akdeniz foku, Ayvalık ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi’nde Atatürk Bulvarı yakınında sokak ortasında görüntülendi. Çevredekiler balık ağıyla yakaladıkları Akdeniz fokunu denize bıraktı. Mühür daha sonra kayboldu. Sokakta bulunan Akdeniz foku ve balık ağıyla denize bırakıldığı anlar cep telefonu kamerası ile kaydedildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler dikkat çekerken foku denize bırakanlardan Turan Karakoç, “Sokakta yürürken gördüğümüzde bulduğumuz balık ağıyla hemen denize bıraktık. zarar görmesin diye. Doğal ortamında olmasından dolayı mutluyuz.”

‘TÜRKİYE AKDENİZ FOKLARININ KORUNMASI KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÜLKE’ Akdeniz foklarının en büyük popülasyonunun Ege Denizi’nde olduğunu belirten Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Koordinasyon Kurulu Başkanı Cem Orkun Kıraç, şunları söyledi: nesli tükenmekte olan türlerden biridir. Kıraç, “Türkiye’de yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda en az 110 Akdeniz foku bireyi tespit edildi ve kıyılarımızda 120 civarında yetişkin fokun yaşadığı tahmin ediliyor. Büyük bir deniz memelisi olan Akdeniz foku. , 2-3 metre boyunda, 200-300 metre ağırlığında, bir kilogramın ortasında değişiyor.” Kayalık kıyılardan çıkarak dolaşım alanını genişlettiği, kumlu, çakıllı kıyıları, nehir ağızlarını veya balıkçı barınaklarını ziyaret ettiği bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu