Haber

Bakan Tunç: İki yüksek mahkememiz arasındaki görüş ayrılığını ortadan kaldırabilecek olan TBMM’dir.

Bakan Tunç: İki yüksek mahkememiz arasındaki görüş ayrılığını ortadan kaldırabilecek olan TBMM’dir.

ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, “İki yüksek mahkememiz arasındaki görüş farklılıklarını ortadan kaldıracak, kanunlarda yanlış yorumlara yol açacak belirsizlikleri ortadan kaldıracak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.”

Bakan Tunç, Başkent Millet Bahçesi’nde hükümlü ve tutukluların ürettiği ürünlerin sergilendiği Atölyeler Ürünleri ve El Sanatları Fuarı’nın açılışına katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tunç, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu milletvekili Can Atalay’a yönelik hak ihlaline ilişkin kararına uyulmaması için Yargıtay’ın kararıyla başlayan tartışmalara ilişkin, “Bu mudur? Soruşturması seçimden önce başlatılan terör suçunun dokunulmazlık kapsamında olup olmadığı tartışılıyor.Anayasa diyor ki, ‘Terör suçları Anayasa’nın 83. maddesine göre dokunulmazlık kapsamı dışındadır. Soruşturmanın seçimden önce başlatılması şartıyla.’ Yargıtay da bu görüşte. Anayasa Mahkemesi ise şöyle diyor: ‘Anayasa’nın 14. maddesinde belirtilen bu suçlar spesifik değildir. “Devletin güvenliğine ilişkin suçlar sayılmalıdır. Birer birer” diyor. Yargıtay da şunu söylüyor: “Bu suçlar spesifiktir, zaten kanunla düzenlenmiştir. Türk Ceza Kanunu’nda devletin güvenliğine ilişkin kabahatler tek tek yazılmıştır ve bu bağlamda dokunulmazlık kapsamı dışındadır.” Tartışma da buradan çıkıyor.” dedi.

‘Meseleyi oraya buraya sürüklemenin anlamı yok’

Söz konusu konuda iki yüksek mahkeme arasında görüş ayrılığı bulunduğunu belirten Tunç, “Bu görüş ayrılığından yola çıkarak konuyu farklı noktalara taşımanın bir anlamı yok. Özellikle Cumhuriyet Halk Meclisi’nin yeni seçilen lideri. Partisi Özgür Bey bu heyecanla özellikle Cumhurbaşkanımıza yönelik uygunsuz açıklamalarda bulundu.” Bunlar sorumsuz açıklamalardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın darbe yaptığı yönündeki yorumuna kesinlikle katılmıyoruz. Burada rastgele bir darbe söz konusu değil. Bu millet darbenin ne olduğunu çok iyi biliyor. 27 Mayıs darbesini bayram olarak kutlayan zihniyeti de bu millet biliyor; Yassıada zihniyetini hiçbir zaman unutmadı. 15 Temmuz hain darbe girişimine kimin ‘kontrollü darbe’ adını verdiğini bu millet çok iyi biliyor. Onun için bu millet darbeyi çok iyi biliyor, darbecileri, darbecileri çok iyi tanıyor. Bu nedenle konuyu buraya getiriyoruz. “Onu buraya çekmenin bir anlamı yok” dedi.

‘BURADA REFORMA İHTİYACIMIZ YOK MU?’

Tartışmalar sonucunda ortaya çıkan Anayasa değişikliğine ilişkin soruya Tunç şöyle yanıt verdi: “Bireysel başvurularla ilgili hem Anayasa Mahkememizin hem de Anayasa Mahkemesi Başkanımızın şikayet ettiği bir durum vardı. Anayasa Mahkemesi’nin önüne gelen 130 bin dosya var. Tabii ki. Anayasa Mahkemesi’nin bu 130 bin dosyayı inceleyecek üye sayısı 15. 15 Anayasa Mahkemesi üyesinin 130 bin dosyayı zamanında ve sağlıklı bir şekilde sonuçlandırması mümkün müdür, bunu milletimizin takdirine bırakıyorum. . Dolayısıyla burada bir reforma ihtiyacımız yok mu? Buna gözlerimizi kapatabilir miyiz? Vatandaşlarımız tarafından özellikle bireysel başvuru yoluyla 130 bin dosya Anayasa Mahkemesi’ne sunulacak. “Çalışmaların hızla sonuçlandırılması gerekiyor ki alabilsin.” Başvurusu halinde en kısa sürede haklarını kullanacaktır” dedi.

‘HERKES YENİ ANAYASAYA İHTİYAÇ OLDUĞUNU İFADE EDİYOR’

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grupları bulunan siyasi partilere de çağrıda bulunan Tunç, “Siyasi partilerimizin sorunun çözümüne yönelik çalışmalar yapacağına inanıyorum. Bu anlamda Türkiye Büyük Millet Meclisi de elbette yapacaktır. Önümüzdeki dönemde bu konuları gündeme alın. Ve şunu da söylemek gerekir ki Türkiye’de herkes yeni bir Anayasanın gerekliliğinden bahsediyor. Her görüşten herkes ‘Yeni, demokratik, sivil bir Anayasaya ihtiyacımız var’ diyor. .’ Ama önümüzdeki bu sıcak konuyu ortadan kaldıracak, iki yüksek mahkememiz arasındaki görüş farklılıklarını ortadan kaldıracak, kanunlardaki hataları ortadan kaldıracak bir çözüm var. yorumlara yol açar. Bu sorunu her zaman hukuk çerçevesinde hep birlikte aşacağız. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

karacasu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu