Haber

Mithat Sancar Hatay’da: Gücü gönderip düzeni değiştireceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ramazan Bayramı münasebetiyle Maraş merkezli depremlerde en çok yıkımın yaşandığı Hatay’ı ziyaret etti. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil Sol Parti Adana milletvekili adayı Tülay Hatimoğulları, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekili adayları ve çok sayıda Sancar’a eşlik etti. Samandağ’ın Meydan Mahallesi’ndeki halk mitingine partililer katıldı.

‘YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ’

SYKP Eş Genel Başkanı Canan Ulu, bayramın acı ve hüzün dolu geçtiğini belirtti. Depremlerin ardından yerle bir olan Hatay’ı yeniden inşa edeceklerini belirten Ulu, AK Parti-MHP iktidarının bu insanların başına gelen “en büyük felaket” olduğunu söyledi.

Yüce, “Bizi bu depremde baş başa bıraktılar, ölüme terk ettiler. Bizim vergimizi, paramızı sermayeye ve yandaşlarına harcadılar. Parayla bize çadır sattılar. Elbette onları unutmayacağız. acımızı, öfkemizi cebimize koyarak bu seçime” dedi.

Tülay Hatimoğulları halka Arapça seslendi. Hatimoğulları, Yeşil Sol Parti’nin Hatay milletvekili adayı Kerem Nalbant’ı Meclis’e taşıyacaklarını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Sevgili Meydan halkı, sevgili Samandağ halkı, Bugün bayram. Gelip kutlamak isterdik ama bayramlar sevinç, sevinç günleri olunca sıkıntı ve acı yaşıyoruz. İşte acımız taze, endişemiz derin.Depremin sonuçlarından bu hükümet sorumludur.Kurdukları rant ekonomisi ve sömürü sistemi ile şehirlerimizi bir moloz yığınına çevirdiler.Yanmayan yardımlar. Depremden sonra gelen kurtarma müdahale ekipleri, can kayıplarımız kat kat arttı. Bu doğal afet değil. Bu deprem bir afettir, sorumlusu “Bu hükümettir. Depremde hayatını kaybeden tüm canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsi sonsuza kadar transfer olsun. Tüm yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tüm haklarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

“Acı Bela Umudu Geri Getirdi”

Sancar, “Burada acı ve keder var ama bu acı da umuda dönüştü. Bu Samandağlıların ve Antakyalıların özelliğidir” dedi. Bu acılar bir daha olmasın. Sende gördüğüm bu.”

Sancar, “Kaybettiğimiz canların, yıkılan şehirlerimizin, mezar taşı bile olmayan kayıplarımızın hesabını vermek için her zaman bir araya geliyoruz. Bu hükümeti göndermek, öncelikle bunu dönüştüren bu gücün hesabını sormaktır. Deprem felakete dönüşüyor diyoruz.Diyoruz ki bu hükümete hesap sormak için önümüzde tarihi bir fırsat var.Bu bizim ölülerimize karşı görevimiz,burada mağdur olan milyonlara karşı sorumluluğumuzdur.Onun için bu hükümeti mutlaka birlikte göndereceğiz. gönderdikten sonra da bu yolsuzluk düzenini, rant ekonomisini, savaş siyasetini, yıkımı mutlaka ortadan kaldıracağız.” Bu zihniyetin hesabını soracağız. Hepinize, ölülerimize ve hayatta kalanlarımıza karşı hesap sormak bizim sorumluluğumuzdur.”

‘BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’

Sancar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sanki bütün sorumlular olmamış gibi, sanki kendi suçları yokmuş gibi meydanlarda dolaşıyorlar, vaatler veriyorlar, meydanlarda çürük temeller atıyorlar. İşte muhtemelen en çok olanlar… Bu hükümetin dikkat çeken özellikleri yüzsüzlük ve kibirdir.Bu ülkenin halkları bunların hepsini hak ediyor.Bu hükümeti hep birlikte göndereceğiz.Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerini birleştirerek bu hükümeti hep birlikte göndereceğiz ama görev bununla da bitmez. Bu hükümeti gönderiyoruz. Belirlediğimiz bir hedefimiz daha var. Bu düzeni değiştirmeliyiz. Hem hükümeti göndermeye hem de bu sistemi değiştirmeye geliyoruz. “Savaşın düzenini değiştirmeye geliyoruz. Yeşil Sol Parti tam da değişimin adresi ve aktörüdür. Biraz önce diğer yoldaşlarım da söyledi. Çabanın mirasını ve onlarca yılın tecrübesiyle yarattığımız değişim gücünü Yeşil Sol Parti çatısı altında buluşturduk. HDP olarak tüm devrimci ve demokratik çabaların önümüzde olduğuna inanıyoruz.” Devrimci ve demokratik işgalin en özel şehirlerinden Samandağ ve Antakya Yeşil Sol Parti tarafından sizlere emanet. Kerem kardeşim size emanet. Meclise en güçlü şekilde girmeliyiz.Başından beri bunu en değerli hedefimiz olarak belirledik.Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu gücü kaybetmeye kararlıyız ama düzeni değiştirecek güç ve irade sadece bizde var. Bu sistemi değiştireceğiz ki asırlık sömürü inkar ve savaş, düşmanlık ve nefret siyaseti kısır döngüsü son bulsun, şimdi bu kısır döngülere geri dönülmesin diye değiştireceğiz.

‘YARALARI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ’

Bazen küçük demokrasi reformları ve umutları içinize çekeriz ama bir süre sonra sistem kendini ve en pervasız haliyle yeniden üretir. Bu düzen sadece savaş ve sömürü değil, çete ve mafya düzenidir. Susurluk’ta bir suç imparatorluğu kurduk dedik ama şu anki tablo ne kadar hata yapıyor? Bir daha hata imparatorluklarına dönmemek için bu sistemi değiştirmeye geliyoruz. Bunu başarmak için Yeşil Sol Parti’nin parlamentoda olduğu kadar siyasette ve toplumsal arayışlarda da kilit bir güç olması gerekiyor. Bunu sağlamak zorundayız. Güçlü demokrasi ile bu ülkeye kalıcı barışı getireceğiz. Savaşı bitireceğiz. Güçlü demokrasiyi inşa edeceğiz. Yerel demokrasi ile birlikte katılımın halk iradesine dayalı olmasını sağlayacağız. Büyük barışı hep birlikte kalıcı kılacağız. Bu umudu ve coşkuyu ortaya koyarak bu bayramı acı ve hüzünden uzak tuttuğumuz için önünüzde boyun eğiyorum. Tabii ki buraya acıyı paylaşmak, yaraları sarmak, dayanışmayı artırmak için geldik ama görüyorum ki Samandağ ve Antakya halkı bunu çoktan başarmış durumda. Dayanışma büyüyecek, acıları birlikte saracağız, yaraları birlikte saracağız, özgür, demokratik ve barışçıl bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Hiçbiriniz bunun için endişelenmeyin. Biz buna inanıyoruz. Hepimiz inanıyoruz, tüm Türkiye’yi inandıracağız.

‘DEĞİŞİMİN ADRESİ YEŞİL SOL’

Değişimin adresi, demokratik dönüşümün teminatı, barışın kurucu aktörü Yeşil Sola oy verelim. Yeşil Sol, hem barışın kurucusu hem de demokratik dönüşümün garantörü olacaktır. Yeni hayatı hep birlikte inşa edeceğiz. Şehirlerimizi kültürümüzle yeniden inşa edeceğiz ama asıl hedefimiz yeni bir hayat inşa etmek. Bu çöküşü, bu yıkımı, bu kan talan ve böbürlenme düzenini bir daha yaşamamak için hep Yeşil Sol’un ağacının altında birleşiyoruz. Ağacımızın kökleri her yerde, bu memleketin her köşesinde en büyük yaşam kaynaklarından biri ve bu ağacı besleyen kaynaklardan biri de Antakya, Samandağ.

Sancar ve beraberindeki heyet, temaslarını Hatay’da sürdürüyor.

habersarayonu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu