Haber

İran’da oyuncu Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı

İran’da yetkililer, protestolara destek vermek için başörtülerini çıkaran kadın aktörleri tutuklamaya başladı.

IRNA’nın haberine nazaran savcı tarafından ‘provokatif sosyal medya paylaşımları yaptıkları’ argümanıyla çağrılan oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı.

Cumartesi günü Ghaziani, “Bu benim son videom olabilir” yazarak Instagram üzerinden başörtüsünü çıkardığı anların görüntüsünü paylaştı: “Bu andan itibaren bana ne olursa olsun son nefesime kadar İran halkının yanında olduğumu bilin.”

Ghaziani’nin videoda konuşmadan kameraya baktığı, daha sonra da arkasını dönerek saçını at kuyruğu şeklinde bağladığı görülüyor.

Geçen hafta yaptığı bir paylaşımda da Ghaziani, ’50’den fazla çocuğu öldürdüklerini’ öne sürerek İran idaresine ‘çocuk katili’ demişti.

İran devlet medyası Ghaziani’nin ‘ayaklanmaları teşvik etmek ve desteklemek ile muhalefet medyasıyla temas kurmak’ suçlamalarıyla tutuklandığını belirtti.

Riahi de daha sonra aynı soruşturmadan tutuklandı.

PROTESTOLAR 3. AYINDA

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle” ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan rejim aykırısı protestolar, 3. ayına girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu