Ekonomi

Yatırım Ofisi ve Bain & Company, Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik raporu olan ESG CEO Pulse’u sundu

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve milletlerarası danışmanlık şirketi Bain & Company, Türkiye’nin birinci sürdürülebilirlik raporu olan ESG (Çevresel Sosyal ve Yönetimsel) Ceo Pulse’u yayınladı. Türkiye’de faaliyet gösteren değerli şirketlerin CEO’larıyla gerçekleştirilen görüşmelerin çıktıları da raporda yer alıyor.

Arçelik, EIB, BEYMEN, Renault, BSH, General Electric, Togg, MIP, Akkök Holding, EDMO, DP World, TEMEL Holding, Siemens, Modanisa, Samsung, Korn Ferry, Sabancı, Eczacıbaşı, Kale, Pirelli, Yıldız Holding ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın CEO’larının sürdürülebilirlik alanında görüşlerinin yer aldığı raporda, önderlerin öngörülemeyen durumlarla başa çıkma stratejileri, ülkenin çevreci yaklaşıma geçişinde şirketlerin üslendikleri roller ve kendi şirketlerindeki ESG çalışmaları hakkında bilgiler sunuluyor.

Araştırmaya ait değerlendirmelerde bulunan Bain & Company SEMEA Bölgesel Yönetici Ortağı Roberto Prioreschi, “Araştırmayla ilgili bulgularımız Türkiye’de özel bölümün ESG alanında kararlı ve proaktif olduğunu gösteriyor. Kurumlar hem Avrupa takviyesine hem de mevcut büyük kaynak havuzuna güvenirken bireyler ortasında da farkındalık artıyor. Her ne kadar bu bahiste uzun vadeli gayeler çok açık ve herkes tarafından paylaşılıyor olsa da, bu gayelere giden yolda çevresel, toplumsal ve idareyle ilgili gereken araçlar ve vakit çizelgeleri şimdi güzel tanımlanmış ve standart değil” dedi.

Bain & Company.Ortağı Armando Guastella ise araştırmaya ait şunları söyledi:Sürdürülebilirlik artık sadece bir uyum sorunu veya bir itibar faktörü olarak değil olması gerektiği gibi bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Türkiye fırsatlarla dolu ve sürdürülebilirlik maratonunda çok önemli, belirleyici rol oynayabilecek bir ülke.”

Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu, “Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, ekonomik kalkınma siyasetlerini sürdürülebilirlik prensipleri doğrultusunda yine şekillendirdi ve bu alanda güçlü adımlar attı. Güçlü, süratli büyüyen bir iktisat olarak Türkiye, nitelikli memleketler arası direkt yatırımları çekmek için iş dostu siyasetler, derin yetenek havuzu ve Avrupa, Asya ve Afrika’nın kesiştiği noktadaki konumu ile yatırımcılara küresel pazarlara erişim imkanı sunmaktadır. Yatırım Ofisi olarak nitelikli yatırımlara öncelik verirken, sürdürülebilir kalkınma amaçlarını UDY Stratejimizin ana odaklarından biri haline getirdik. Sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmak, kamu ve iş dünyası olarak birlikte hareket etmemizle mümkün olacak. Bugün tanıtımını yaptığımız çalışma ile, şirketlerinde uyguladıkları ESG politikalarıyla öne çıkan CEO’ların pahalı kanılarının ülkemizin sürdürülebililirlik ajandasına olumlu bir katkı sağlamasını temenni ediyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu