Haber

Venedik’te büyük turist grupları ve hoparlörlere yasak

İtalya’nın turistik kentlerinden Venedik’te hoparlörleri ve 25 kişiden daha büyük turist gruplarını yasaklayan kararlar yürürlüğe girdi. Yetkililer, söz konusu kararların ‘aşırı turizmin etkilerini sınırlandırmak’ için alındığını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, şehirde turizme ilişkin kurallarda değişiklik yapılmasında, geçen yıl Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) uzmanlarının yaptığı uyarı etkili oldu. Uzmanlar, şehrin tehlike altındaki dünya mirası alanları listesine alınabileceği uyarısında bulunmuş, iklim değişikliği ve kitlesel turizmin etkisine işaret etmişti. Bu iki etmenin, kentte ‘geri döndürülemez’ değişiklikler yapabileceği belirtilmişti.

‘AYAKBASTI’ PARASI 11 GÜNDE 1 MİLYON EURO KAZANDIRDI

Venedik, bu bağlamda kente gelen günübirlik turistlerden de 5 euroluk (yaklaşık 175 TL) bir ‘ayakbastı’ ücreti almaya başlamıştı. 25 Nisan’dan bu yana şehre günübirlik gelen ziyaretçilerden kişi başı 5 euro ziyaret ücreti alınması uygulamasının ilk 11 günlük ilk test aşaması mayıs ayının başında sona ermiş, talep edilen günlük ücretler Venedik’e söz konusu test aşamasında yaklaşık bir milyon euro kazandırmıştı.

Temmuz ayı ortasına kadar cumartesi ve pazar günleri sabah 8:30’dan 16:00’ya kadar 5 euroluk ziyaretçi ücreti zorunluluğu devam edecek. İnternetten telefonlara indirilen bir kare kod yardımıyla ödenebilen ücretin ödenmemesi halinde, günübirlik ziyaretçilere 300 euro ceza kesilebiliyor. Kentte yaşayanlar, gece kalan ziyaretçiler, öğrenciler ve 14 yaş altındakiler, yani kentte kalanların çoğunluğu söz konusu ücretten muaf. Ancak ücret ödemese dahi herkesin söz konusu kare kodu bulundurması şart koşuluyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

haberdeveli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu