Haber

Türkiye, Kırcaali Belediyesi’ne mobil sağlık istasyonu bağışladı

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yardıma koşan ilk ülkelerden biri olan Bulgaristan’a teşekkür etti.

Bulgaristan’da ilk yardım kampanyasını düzenleyen Büyükelçi Eightkök, ülkenin güneydoğusunda Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentini ziyaret ederek bölgeye hizmet verecek taşınabilir sağlık istasyonu bağışladı.

Sekizkök, törende yaptığı konuşmada, “Deprem bölgelerimize ilk giden ekipler Bulgaristan’dandı, en acil ihtiyaçları gönderen sizlerdiniz.” söz konusu.

Eightkök, Bulgaristan’dan yapılan maddi yardımın yanı sıra 200’den fazla tırla ilk yardım malzemelerinin gönderildiğini belirterek, halkın aynı şevkle yardımlarına devam ettiğini bildirdi.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle belediyesine hediye edilen aracın aslında Bulgaristan’da eşi benzeri olmayan “seyyar hastane” olduğunu söyledi.

Kırcaali’den Türkiye’ye gönderilen yardımın “halkın kalbinden geldiğini” ancak gözyaşları içinde gönderildiğini açıkladı.

Aziz, “Bize gelen bazı kişiler kendi emekli maaşlarını getirip bağışta bulundular” dedi. dedi.

Hasan Aziz, hibe edilen gezici sağlık istasyonunun Kırcaali’de 7 belediyeden oluşan 117 yerleşim yerine hizmet vereceğini bildirdi.

Bulgaristan’ın Kırcaali’deki en büyük yardım kampanyasına katkı sağlayan ulaşım şirketlerine teşekkür eden Aziz, “Devletin ulaşamadığı yerlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi var” dedi. terimini kullandı.

MRF Genel Lideri Karadayı

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, taşınabilir sağlık ocağının Kırcaali Belediyesi’ne bağışlanma törenine katılarak partisinin tüm yerel örgütlerinden en az 1500 çalışanı yardım toplamak için seferber ettiklerini söyledi.

Özveri ile çalışan gruplarından gurur duyduklarını ifade eden Karadayı, “Yardım kampanyasını partimiz organize etti ama Bulgaristan’ın hangi ırktan ve dinden olursa olsun bütün halkı bu kampanyaya katıldı.” söz konusu.

Karadayı, “Depremden sonra Türkiye’nin yanında olduğumuzu gösterdik. Türkiye bugün bağışladığı gezici sağlık istasyonuyla yanımızda olduğunu gösterdi.” dedi.

Bulgaristan, depremin ardından Türkiye’ye kurtarma ekipleri gönderen ve yardım toplayan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

bogazkale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu