Haber

TEKİRDAĞ’IN 110 YIL ÖNCEKİ HALİ 3D TEKNOLOJİSİ İLE MİNYATÜR OLDU

TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi bünyesindeki robotik kodlama atölyesince kentin 110 yıl evvelki hali, 3D teknolojisi ile minyatür haline getirilip, sergilenmeye başladı.

Tekirdağ’ın 110 yıl evvelki hali, Süleymanpaşa Belediyesi robotik kodlama atölyesince 3D teknolojisi ile minyatür haline getirilip, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü stant salonunda görücüye çıktı. Minyatür, 5 metreye 2 metre ölçülerinde toplam 4 modülün bir ortaya getirilmesi ile oluşturuldu. 2 yıl süren 3D Tekirdağ minyatürü, ziyaretçilerin de büyük ilgisini çekti.

3D TEKNOLOJİSİ İLE YAPILMIŞ EN BÜYÜK KENT MİNYATÜRÜ

Süleymanpaşa Belediye Lider Yardımcısı Sabri Çınar, “2 yıldan beri üzerinde çalıştığımız bir proje. Tekirdağ’ın kurtuluşunun 100’üncü yılında da vatandaşlarımıza sunma fırsatını bulduk. Bizim robotik kodlama atölyemiz de 2019 yılından itibaren minyatür çalışmalarına başladık. Minyatür üzerine çalışan tek belediyeyiz. Bu eser, 3D teknolojisi ile yapılmış bir kentin en büyük minyatürü. Robotik kodlama atölyemizdeki hocalarımızın, öğrenci kardeşlerimizin yapmış olduğu hoş bir eser. Bu eserdeki gayelerimizden bir tanesi de bilhassa kent hafızasını tekrar canlandırmak istiyoruz” dedi.

DEPREMDE KAYBOLAN YAPILAR DA MİNYATÜRDE

Tekirdağ Mürefte’de 1912 yılında meydana gelen büyük depreminde birçok yapının yok olduğunu söyleyen Çınar, “Hem o hafızayı canlandırıp hem o kaybolan yapıtları tekrar vatandaşlarımıza sunmak istedik. Hem de vatandaşlarımızın yalnızca kitaplardan ibaret gördükleri eski Tekirdağ fotoğrafları ile internetten modül parça bulunan fotoğrafları, topyekun ve panoramik olarak göstermek istedik. Hoş de bir proje oldu. Projemiz vatandaşlarımıza açık bir biçimde sunuluyor. İnşallah önümüzdeki günlerde farklı noktalarda da sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu