Ekonomi

Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını artırma kararı

Arz kısıtlamaları ve artan talep ham petrol piyasasını baskı altına aldığı için Suudi Arabistan Eylül ayı için neredeyse tüm petrol fiyatlarını Asya ve Avrupa’ya yükseltti.

Devlete ait Suudi Aramco, Bloomberg tarafından görülen fiyat listesine göre Asya’ya satılan Arab Light ham petrolünün fiyatını 30 sent artırdı. Rafineriler ve tüccarlar arasında yapılan bir anketin medyanına göre, üreticinin fiyatları varil başına 50 sent artırması bekleniyordu.

Öte yandan Aramco, Eylül ayı için ABD’ye arz ettiği petrol fiyatlarında değişiklik yapmadı. Aramco, ham petrol sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 60’ını Asya’ya satıyor. Bunların çoğu, fiyatları aylık olarak gözden geçirilen uzun vadeli sözleşmeler kapsamındadır. Çin, Japonya, Güney Kore ve Hindistan en büyük alıcılar.

PETROL İHRACATI AZALDI

Artış, dünyanın en büyük petrol ihracatçısının tek taraflı arz kesintisini daha da uzatabileceğini söylemesinin ardından geldi. Ayrıca Rusya, petrol ihracatını azaltma sözü de verdi.

Petrol fiyatları, OPEC+ kümelenmesinin kesintileri uzatmasının ve ABD hisse senetlerinin rekor düşük seviyeye gerilemesinin ardından art arda altıncı haftada artış kaydederek bir yılı aşkın süredir en uzun yükseliş serisini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu