Haber

Son dakika! Bakan Akar’dan ABD’ye F-16 resti: Almak istiyoruz ama olmazsa kafamızda başka şeyler var

Milli Savunma Bakanı Akar, TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Bakan Akar, ABD’den F-16 alımına ait, “F16’ları almak için gayret gösteriyoruz ama olmazsa tabi ki kafamızda başka şeyler var” dedi.

“S-400 KULLANIMA HAZIR”

S-400’ün kurulumuna ilişkin sorulan soruya Bakan Akar, “S-400 yerinde kullanıma hazır. Herhangi bir tehdit olduğu zaman nerede kuracağımıza karar verip, gidip kuracağız” şeklinde yanıtladı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: SÜREÇ NORMAL İŞLİYOR

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Eylül ayında ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin, “Şu anda normal işliyor süreç.” diyerek “Sayın Cumhurbaşkanımızın burada görüştüğü Kongre üyeleri, senatörler oldu. Bu görüşmelerde de bu önemli senatörler F-16’ların Türkiye’ye verilmesi konusunda güçlü destek veriyor ama biz yönetime şunu da söylüyoruz: Gerek teknik görüşmelerde gerekse siyasi görüşmelerde bizim elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde biz olmayız. Yani biz F-16’yı alacağız şöyle kullan bu türlü kullan, şunu yapamazsın, bunu yapamazsın. Bir NATO üyesinin öbür bir NATO üyesine bu türlü bir kısıtlama getirmesi kabul edilebilir bir şey değil.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu