Ekonomi

Sigorta dolandırıcılığı arttı, mağduriyetlere dikkat

Sigorta sektöründe son zamanlarda artan fiyatlar ile birlikte dolandırıcılar da arttı. Daha ucuz poliçe yapma sözü veren dolandırıcılar, sigorta müşterilerini önemli mağduriyetlere neden olabilir.

DÜNYANIN sorularını yanıtlayan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Sigorta Komitesi Lideri Turusan Bağcı, “Dolandırıcıların çoğu sahte internet siteleri yapıyor. Sigorta şirketlerini veya internet üzerinden poliçe satan şirketleri taklit ediyorlar” diyor.

Örneğin Bağcı, trafik sigortasında fiyatların yüksek olması nedeniyle daha uygun prim arayan vatandaşları buralara yönlendirdiklerini ifade etti. Başka bir formül, nakit alıp sahte bir poliçe düzenlemektir.

“Maalesef sahte poliçe verilirse kötü çünkü sigortalı bunu ancak polis gelip arabayı bağladığında anlayabiliyor. Ancak şüphelenen kişi poliçesinin olmadığını anlayabiliyor. Araştırınca” diyen Bağcı, şöyle konuştu:

Bunlardan korunmak için sigortalı bir kez bildiği acenteyi tercih etmelidir. Bilmediği sitelere girmemeli, siteyi incelememeli, emin olmadan poliçe yapmamalıdır. Sigortalı ayrıca e-Devlet portalı veya poliçenin yapıldığı sigorta şirketi aracılığıyla poliçesinin doğru olup olmadığını kontrol etme imkanına da sahiptir.

Bağcı, en uygun tekniğin, sigorta müşterisinin tanıdığı, yetkili olduğu ve uzun yıllardır yasal olarak faaliyet gösterdiği bir sigorta acentesinden poliçe yaptırmak olduğunun altını çiziyor.

“Sigorta yaptırmayın”

Sigortalı şikayetlerinde bir diğer konu eksik sigortadır. eksik sigorta; Sigorta bedelinin örneğin 100 bin lira ise 50 bin lira olarak gösterilmesinden veya söylenmesinden, 50 bin liranın üzerinde prim verilmesinden kaynaklanan bir sorun. Turusan Bağcı, eksik sigortanın müşterinin hasar durumunda bire bir eksik tazminat almasına neden olduğunun altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu