Ekonomi

Petrolde yeniden yükseliş trendi

Küresel gösterge Brent önceki seansta yüzde 2’den fazla yükseldikten sonra varil başına 90 dolar civarında işlem görürken, ABD ham petrolü 85 doların üzerinde kalmayı sürdürdü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir işgal hazırlığında olduğunu söyledi.

Bu açıklamalar, petrol vadeli işlem sözleşmelerinde son birkaç gündür düşüşte olan savaş primini yeniden alevlendirdi. Dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini oluşturan Orta Doğu’daki başlıca tehditler arasında ABD’nin İran’ın ihracatını kısıtlama yönünde adımlar atması ve ulaşımda yaşanan aksamalar yer alıyor.

Wall Street Journal’a göre, geniş çapta beklenen kara saldırısı, ABD’nin bölgeye hava savunma sistemleri konuşlandırmasına olanak sağlamak için ertelendi. Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bölgeye yaptığı ziyarette büyük bir kara operasyonunun hata olacağını söyledi.

Standard Chartered baş yatırım stratejisti Han Zhong Liang, “Piyasalar çatışmaların tırmanma olasılığına uyum sağladıkça petrol fiyatlarının yükselebileceğini ve ABD ham petrolünün yakın vadede varil başına 90 dolar civarında seyredeceğini düşünüyoruz” dedi.

Enerji Bilgi İdaresi’nin verilerine göre, Orta Doğu hariç ABD’nin ülke çapındaki stokları geçen hafta 1,37 milyon varil arttı. Cushing, Oklahoma depolama merkezindeki stoklar 213 bin varil arttı. Kış dönemi öncesinde akaryakıt gibi yakıtlardan elde edilen kârların azalması nedeniyle dünya genelinde fiziki petrol piyasalarında da fiyatlarda düşüş yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu