Haber

Müzik dünyasında 1970’lerin romantik prensi: İlhan İrem

Müzik dünyasında 1970’lerin “romantik prensi” olarak görülen müzisyen İlhan İrem, ölümünün 1. yılında anılıyor.

Nahid Bey ve Mesude Hanım’ın oğlu olarak 1 Nisan 1955’te Bursa’da dünyaya gelen İrem, mutlu bir çocukluk geçirdi.

Çocukluğunda anneannesiyle birlikte evde müzik söyleyen İrem, yetenekli olduğu müzikte ailesi tarafından da destekleniyordu.

İrem henüz ortaokuldayken şan ve solfej dersleri aldı. Yine 1969 yılında ortaokul son sınıftayken okul orkestrasının solisti olarak müziğe ilk adımını attı.

Sanatçı verdiği bir röportajda o yıllara dair şunları anlatmıştı:

“Daha ortaokuldayken ailemden ayrı bir çatı katında tek başıma yaşıyordum. Okul kıyafetlerini hiç giymedim ve bu hep sorun oldu. Okul yerine okula gitmek, sinemaya, diskoya gitmek tamamen benim işimdi. Çocukluğumu 2 cümle ile özetleyecek olursam, olağanüstü bir hayal, sonsuz bir özgürlük düşü. Dünyanın gelmiş geçmiş en özgür çocuklarından biriydim diyebilirim.”

Meltemler adını verdikleri orkestra ile birinci oldu.

İlhan İrem, 1970 yılında Milliyet gazetesinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında Bursa Koleji öğrencileriyle “Meltemler” adını verdikleri orkestrasıyla Marmara Bölge birincisi oldu. 1973 aynı orkestra ile.

Sanatçı, 1973 yılında İstanbul’da kendi imkanlarıyla ilk 45’lik albümü “Unite All Eller”i çıkardı. İlk plağında beklediği ilgiyi bulamayan İrem, ikinci plağı “Yazık Olsun Yarın Silelim Gözlerini” ile müzik dünyasında tanınmaya başladı.

1975 yılında çıkardığı “Anlasana” plağı ile İrem, Türkiye’nin en tanınmış müzisyenleri arasına girdi. Sanatçının 10 45’liği 1973-1981’de yayınlandı.

Nazım Hikmet’in “Hoş Geldin” şiirini “Sevgiliye” albümünde besteledi ve seslendirdi.

Başarılı müzisyen, 1979 yılında çıkardığı “Sevgiliye” senfonik plağı ile akademik bir çalışma yaparak müzik hayatında yeni bir yola girdi.

“Sevgiliye” albümündeki Nazım Hikmet’in “Hoş Geldin” şiirini kendi yazdığı sözler dışında besteleyip seslendiren sanatçı, “Bir Yıldız” bestesi ile 1979 Eurovision Türkiye finaline çıkmış ancak diskalifiye olmuştur. askerlik görevi.

İrem, askerliği sırasında yaptığı bestelerden oluşan “Bezgin”i 1981 yılında yayımladı. Sanatçının kendi yazdığı “Rock” adlı kitabı yayımlandı.

İlhan İrem, 1984 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Altın Orfe Müzik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmiş ve Gazeteciler Özel Ödülü’nü kazanmıştır.

Sadece kendi eserlerini seslendirmeye devam eden ve kendine özgü bir ekol oluşturan İrem, 1980’li yıllarda öykülerini besteleyerek bestelediği uzun soluklu müzik eserleriyle senfonik rock eserlerine yöneldi.

“Halley” ile Eurovision’da iyi bir derece aldı.

Usta müzisyenin sözlerini 1986 yılında bestelediği Melih Kibar’ın bestelediği “Halley” adlı parça, o yıl Türkiye’ye Eurovision Şarkı Yarışması’nda en iyi yeri kazandırdı.

Sanatçının öykü, deneme ve şiirlerinden oluşan 5 kitabı yayınlandı.

Soyut fotoğraf çalışmaları da yapan sanatçı, Bursa, Ankara, Antalya, Kuşadası, Dikili, İstanbul, Gölcük ve İzmir’de kişisel resim sergileri açtı.

İlhan İrem ayrıca 2006 yılında “Göksel İlahiler” ve 2008 yılında çocuklar için hazırladığı “Dustpink/Progressive Children’s Songs” albümlerini çıkardı.

Sanatçı, hayranları tarafından “çağdaş bir ozan” olarak görülüyordu.

Altın Plak 6 kez

İlhan İrem, sanat hayatı boyunca 6 Altın Tabak dahil birçok ödül aldı.

Çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından birçok kez “Yılın Erkek Sanatçısı” ve “Yılın Sanatçısı” ödüllerine layık görülen İrem’in “Hey” ve “Ses” başta olmak üzere birçok şarkısı ve albümü de “Şarkı” seçildi. Yılın / Yılın Albümü”. .

İrem, 1 Ekim 1991’de bir konserde tanıştığı hayranı Hansu İrem ile evlendi.

Türk pop müziğinin usta isimlerinden İlhan İrem, 28 Temmuz 2022’de böbrek yetmezliği nedeniyle 66 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sanatçı, “İlhan İrem 1973-1976”, “Sevgiliye”, “Yorgun”, “Pencere”, “Köprü”, “Ve Ötesi”, “Dünden Yarına”, “Kuşlar Uçar”, “Pencere… Köprü… ve Ötesinde…”, “İlhan-ı Aşk”, “Koridor”, “Romantizm”, “İlhan İrem’in En Güzeli 1. Sevgililer Günü.”, “Aşk İksiri & Cadı Ağacı İlhan İrem’in En Güzeli 2.”, “Hayatın Öpücüğü” En İyileri” İlhan İrem / 3..”, “Bezgin’in Gizli Mektupları”, “Açık Mavi Pencere”, “Bulutlara Giden Köprü”, “Düşler ve Ötesi”, “Seni Seviyorum”, “Aşık Oldum” Bir Melekle / İlhan İrem’in En İyisi / 4.” , “Işık ve Sevgiyle 30 Yıl”, “İlahi İlahiler”, “Pembe/İlerleyen Çocuk Şarkıları” albümleri.

İrem’in “Pencere… Köprü… ve Ötesi…” öyküsü, “Uzaklarda Biri Var”, “Hezeyan” ve “Milenyum/Sanallaştırma Fareler, Yarasalar ve Diğerleri” denemeleri, “Felaket” ve “Siyah Kuğu Şarkısı” var.

hilvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu