Haber

İZSU Genel Müdürlüğü’nden açıklama

İZSU Genel Müdürlüğü, bazı sosyal medya hesapları ve basın organlarında su fiyatlarına ilişkin yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

İZSU’dan yapılan açıklamada, bazı sosyal medya ve basın organlarında “30 büyükşehir su fiyatları açıklandı” başlığıyla yayınlanan iddiaların doğru olmadığı kaydedildi. Açıklamada, vatandaşların doğru bilgiye “İZSU Kurumsal” sayfasından ulaşabildiği belirtilerek, şöyle devam edildi: “İzmir’de 1 metreküp konut suyunun fiyatı 33,13 TL değil, 22,09 TL. Bu nedenle İzmir suyu, Haberlerde belirtilen fiyatlar gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadelere yer verildi.

mali şeffaflık
İZSU Genel Müdürlüğü, vatandaşlarına fatura kalemlerinin neden ve nasıl oluştuğu konusunda daha fazla bilgi sunarak mali şeffaflığın artırılmasını hedefliyor. Bu tür bir şeffaflık, vatandaşların ödedikleri faturaların hangi hizmetleri kapsadığını ve bu hizmetlerin maliyetlerinin nasıl oluştuğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak açısından önemlidir.
İZSU faturalarında ilçe belediyelerine gelir olarak yansıyan ve her ilçe belediyesinde farklı tutarda olan ancak su tüketimine bakılmaksızın fatura başına 98,88 TL’ye kadar çıkabilen İlçe Belediyesi Katı Atık Ücreti, 2,30 TL Çevre Temizlik Vergisi, Yurtiçi 21,50 TL Temizlik Vergisi. Katı Atık Toplama, Taşıma ve Bertaraf Ücreti yansıtılır.
İZSU Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bu ücretin İZSU’ya herhangi bir katkısının bulunmadığı vurgulandı.
Açıklamada ayrıca faturada yer alan su bedeline yüzde 1, atık su bedeline ise yüzde 10 KDV uygulanacağı belirtilirken, tahsil edilen tutarların faturaya kaydedilmediğine de dikkat çekildi. İZSU Genel Müdürlüğünün gelir tablosu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-edremit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu