Ekonomi

İngiltere ve ABD’deki yatırımcılar Türkiye’ye yoğun ilgi gösterdi

HSBC Global Research, Cuma günü yayımladığı raporda, Nisan ayı boyunca Türk Analist ekibinin İngiltere ve ABD’deki yatırımcılarla bir araya geldiklerini ve yatırımcıların Türkiye’ye çok yoğun ilgi gösterdiklerini bildirdi.

HSBC, raporunda şu değerlendirmelere yer verdi:

“Yatırımcılar seçim döngüsünün sona ermesi, orta vadeli ekonomik beklentiler, enflasyonun zirve yapmasına ilişkin görünüm ve politika reformlarının sürdürülebilirliği gibi bir dizi konuyu araştırdı.

Sektörden gelen geri bildirimleri aşağıda değerlendiriyoruz: Türk tüketiciler hâlâ cazip mi?

Gıda perakendecileri tartışmalarımızın ana temasını oluşturdu. Yatırımcılar, hisse fiyatlarındaki güçlü artış (son 12 ayda +%152) ve değerleme seviyelerinin hâlâ yeterince cazip olup olmadığı konusunda endişelerini dile getirdi. Yatırımcılar, tüketici pazarının yüksek enflasyonla zayıfladığını ve bu yıl ücret artışlarının olmayacağını düşünüyor. Çoğu, indirim marketlerinin hâlâ tercih edilebileceğini ancak perakendecilerin marjlar üzerindeki baskıyı azaltma kabiliyetinin dikkate alınması gerektiğini düşünüyor.

Yatırımcılar ayrıca enflasyona göre ayarlanmış muhasebenin belirsizlikleri, mevcut bir fikir birliğinin olmaması ve ayarlanmamış karşılaştırılabilir rakamların ve metriklerin eksikliği nedeniyle değerlemeler konusunda da tartışıyorlardı. Birkaç tartışma da sektördeki ihtiyari isimler ve geçen yıla kıyasla kazanç artışlarının sürdürülebilirliği üzerineydi. BIM ((BIMAS) TI, 403,75 TL, Al) en çok tartışılan isim oldu.

Türk sanayi şirketleri – kazanç oynaklığı?

Tartışmaların çoğu makro politika, enflasyon görünümü ve enflasyon muhasebesi etkileri (değerlemeler ve nakit akışı/vergiler üzerindeki etki) göz önüne alındığında Türkiye’deki kazanç eğilimlerine odaklandı. Yatırımcılar ağırlıklı olarak Havacılık ve Holding sektörlerine odaklandı. Az sayıda yatırımcı, enflasyon düşmeden ve ekonomik büyüme artmadan önce, kısa vadede Türk finans dışı sektörleri için olumlu bir durum oluşturmanın zor olduğunu düşündü.

Yatırımcıların temel endişeleri, yıl içinde yavaşlayan ekonomik büyüme, mevcut yüksek fonlama maliyeti ve güçlü TL (ihracatçılar için bir engel olabilir) ile ilgiliydi. 

Çoğu sanayi/tüketim şirketinin kazançları pandemi sonrası çok yüksek bir bazdan geldiği için bazı yatırımcılar ekonomik yavaşlamanın ve henüz yüksek enflasyon ortamının kazanç büyümesini sınırlaması gerektiğini düşünüyor.

Yatırımcılar, güçlü talep görünümü ve olumlu kazanç ivmesi olan sektörlere/hisse senetlerine bakmaya hevesliydi. TAV ((TAVHL) TI, 219,50 TL, Al) en çok tartışılan isim olurken onu Koç Holding (KCHOL) (KCHOL TI, 235,00 TL, Al) ve Sabancı Holding ((SAHOL) TI, 92,70 TL, Al) takip etti.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Foreks Haber Merkezi

haber-darende.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu