Haber

Girişimcilik ekosistemi ‘Karşıyaka Kolektif’ ile güçleniyor. 131 girişimcinin iş fikri Kolektif’te gerçeğe dönüştü

Karşıyaka Belediyesi tarafından 2021 yılında hizmete açılan Kolektif Girişimcilik Merkezi, bölgedeki girişimcilik ekosisteminin gelişmesine öncülük ediyor.

Bugüne kadar onlarca eğitim, etkinlik, çalıştay ve mentorluk faaliyeti gerçekleştiren merkez, 131 girişimcinin parlak iş fikirlerini hayata geçirmesine olanak sağladı.

 

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlediği 2022 Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nda Sosyal Sorumluluk kategorisinde ödüle layık görülen Karşıyaka Belediyesi Toplu Girişimcilik Merkezi, kentteki girişimcilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yaşar Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi iş birliğiyle yürütülen faaliyetlerle ‘Akıllı ve Sürdürülebilir Şehirler’ temasıyla çalışan erken aşamadaki işletmelere ön kuluçka merkezi olarak ücretsiz hizmetler sunuluyor.

YAKLAŞIK 3 YILDA NELER OLDU?
İş fikri olanlara fiziki altyapı desteğinden mentorluk programlarına kadar birçok hizmet sunan merkeze Mart 2021’den bu yana 167 girişimci adayı başvuruda bulundu. Değerlendirme sürecine 122 aday davet edildi ve 63 işletme Kolektife kabul edildi. 131 kişi ‘Karşıyaka Kollektif Girişimcisi’ oldu. Girişimcilik-101 Eğitimi Sertifika Programına 320 kişi katıldı. 217 girişimci-mentor toplantısı gerçekleştirildi. 18 işletme şirketleşirken, Teknopark ve Kuzey İzmir TEKMER’e devredilen, ödül alan, çeşitli takviyelere hak kazanan ve yatırım alan işletmeler de başarılarıyla dikkat çekti.

MESLEKİ EĞİTİM DESTEĞİ
Öte yandan Karşıyaka Kolektif’in girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi amaçlayan takviyeleri kapsamında; 1349 katılımcıyla 43 çevrimiçi eğitim, 2098 katılımcıyla 69 fiziksel eğitim, 386 katılımcıyla 13 lise girişimci eğitimi, 311 katılımcıyla 10 üniversite öğrenci topluluğu toplantısı, 1068 katılımcı ve 634 katılımcıyla 11 yeni nesil etkinlik (Ideathon, Legathon ve Hackathon) 9 çay sohbeti etkinlikleri (uzmanlarla toplantılar) düzenlendi.

HEDEF: SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK
Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezi Sorumlusu Rafet Yacan, yaptığı çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “Hep birlikte Karşıyaka’dan başlayarak akıllı ve sürdürülebilir şehirleşmeyi yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda temamızı ‘Akıllı ve Sürdürülebilir Şehirler’ olarak belirledik. Bu temaya odaklanarak yenilikçi çözümler geliştirmek, sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmak ve toplumun refahını artırmak için çalışıyoruz. Karşıyaka Toplu Girişimcilik Merkezi’nin temel amacı girişimcilik ruhunu teşvik etmek, yenilikçi fikirleri desteklemek ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmektir. “Girişimcilerin işbirlikleri, eğitimler ve etkinliklerle başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaya ve toplumda olumlu değişim yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

pulumurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu