Teknoloji

Gıda Denetiminde Karekodla Kontrol Dönemi Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, “tarladan sofraya gıda güvenilirliği” yaklaşımının bir parçası olarak, gıdaların üretimden son tüketimine kadar olan her aşamayı kontrol ediyor. Bu kapsamda, daha önce Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından da duyurulan “Gıda İşletmelerinde Karekod Uygulaması” hayata geçirildi. Bu uygulama ile birlikte gıda işletmelerinin denetim durumu takip edilebilecek.

Bakanlık tarafından hazırlanan ve her işletme için ayrı bir karekod içeren görseller, gıda işletmeleri tarafından https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr adresinden indirilip tüketicilerin görebilecekleri yerlerde sergilenecek. Bu görsellerin sergilenmesi gönüllülük esasına dayanacak. 

Mobil uygulamadan kontrol edilebilecek

Tüketiciler, mobil cihazlarına indirdikleri “Tarım Cebimde” uygulaması ile bu karekodları taratarak işletmeye ait kayıt/onay numarası, ünvan, adres ve işletmede yapılan son denetim tarihi bilgilerini görebilecekler. Böylelikle tüketicilerin menfaatleri gözetilirken bakanlığın gerçekleştirdiği resmi kontrollerin görünürlüğü arttırılacak. 

Gıda işletmeleri, https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr adresindeki menüden “İşletme Karekod Oluşturma” linkine tıklayarak uygulamaya katılabilecekler. Gerçek kişi işletmeleri için iş yeri sahibinin kimlik ve işletme kayıt/onay numarası, tüzel kişi işletmeleri için ise vergi ve işletme kayıt/onay numarası verileri girilip sorgulama yapılarak işletmenin karekod içeren belgesi hazırlanacak. İşletmeler bu belgenin bir çıktısını alıp tüketicilerin görebileceği bir alana asabilecekler. 

Tüketiciler de Tarım Cebimde mobil uygulaması üzerinden karekodları okutarak bu bilgileri görebilecekler. 

haberkumluca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu