Haber

Gemlik Yürüyüşü için yargılanan 25 isme beraat

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve serbest bırakılması için 12 Haziran 2022’de Kadıköy’de düzenlenen Gemlik Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 25 kişinin davası Anadolu 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. yargılama yapıldı.

Savcılık Beraat İstiyor

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, duruşmada konuşması yapılan savcılık, önceki duruşmada verilen beraat mütalaasını yineledi. Avukatlar da beraat talebinde bulundu. İlişkileriyle birlikte kararını açıklayan hakim bilirkişi raporuna işaret ederek söz konusu eylemin Anayasa’nın 34. maddesi kapsamında değerlendirilmesine karar verdi. Kadıköy Kaymakamlığı, “asayişi” bozabileceği iddiasıyla hareketin yasaklanmasına karar verdi ancak belgede bu yönde bir delil yok, hareketin insan ve araç trafiğini engelleyeceği iddiası da asılsız ve alternatif yollar mevcut , dolayısıyla barışçıl toplanma hakkı kapsamında kalmaktadır. suç unsuru olmadığını belirterek bu iddiasıyla yargılanan 25 kişiyi beraat ettirdi.

‘HAKARET DEĞİL, KABA SÖZLER’

Hakim, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Teşkilat Eşbaşkanı Koray Türkay, hareket sırasında polise, “10 bin liraya vicdanınızı sattınız, burada rezillik ediyorsunuz. “Paraya kendini 10 bin liraya sattın piç kurusu” şeklindeki sözleri nedeniyle “hakaret”ten cezalandırılması istendiğini ancak bu sözlerin hakaret içermediğini ve “kaba” olduğunu belirtti. sözleri saldırgan bir boyuta ulaşmadığı için bu kapsamda beraat kararı verilmesi gerekir. Türkay’ın “görevini yapmamak için direnmek” suçlamasına da karar veren hakim, Türkay’ı bu kapsamda 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Hakim bu cezayı 3 bin TL para cezasına çevirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu