Ekonomi

Fiat ABD’de Beklediği Satış Rakamlarını Yakalayamadı

Egea, Doblo ve 500E gibi modelleri ile ülkemizde boyunu gösteren Fiat, uygun fiyat etiketi ile de tüm dünyada en çok tercih edilen firmalardan biridir. Ama görünüşe göre bu ABD için geçerli değil. Zira kısa bir süre önce açıklanan ve 2023 yılını kapsayan ikinci çeyrek raporu, üreticinin yurt içinde satış bile zor yaptığını ortaya koyuyor.

Fiat ABD’de kaç araba sattı?

Ocak 2021’de Fransız Groupe PSA ile İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles’in birleşmesiyle kurulan Stellantis NV, 26 Temmuz Çarşamba günü mali sonuçlarını paylaştı. FCA US LLC olarak satış bildiren şirket, 2020’de 434 bin 648 araç sattığını açıkladı. 2022’nin aynı dönemindeki 408.521’e kıyasla ikinci çeyrek.

Tabloya baktığımızda en çok dikkat çeken otomobil üreticisinin Fiat olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ülkemizde en çok satan markalardan biri olan İtalyan üretici, bu dönemde ABD’de sadece 144 adet araç satabildi. Bu araçların biri hariç geri kalanının 500X modeli olduğunu da belirtelim.

Bir gecede dev zam: Fiat Egea 1 milyon TL’yi aştı!

Geçen yılın aynı dönemine göre Fiat’ın düşüşü yüzde 42 civarında. Kısacası, bu otomobil üreticisi için yeni bir şey değil. Şu sıralar yurt içinde satış konusunda ciddi bir sorun yaşayan şirketin bu durumu bir nebze olsun düzeltmek için atacağı adım merak ediliyor.

Satışlarında ciddi düşüş yaşayan bir diğer firma ise Alfa Romeo. Üretici geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düşüşle 2 bin 311 adet otomobil satmayı başardı. Bunun dışında Chrysler, Dodge ve Jeep gibi firmaların satış rakamları da görüleceği üzere oldukça normal bir durumda.

Peki Fiat otomobil satış rakamları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

findiklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu