Ekonomi

Faiz baskısı devam ediyor

Altın, yatırımcıların önümüzdeki ay faiz oranlarını artırması beklenen Fed’in yönünü bildirebilecek yeni ABD bilgilerini beklemesiyle düşüşünü sürdürdü.

Spot altın ons başına 1977 doların altında test edildi. Gram altın ise piyasalarda 1233 doları gördü.

Daha fazla faiz oranı beklentisi, ABD ticari faaliyetinin yaklaşık bir yıl içinde beklenmedik bir şekilde zirve yapması ve daha fazla fiyat artışı riski oluşturmasının ardından Şubat ayından bu yana en kötü haftasını yaşayan altın gibi faiz getirmeyen varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor.

Büyüme, enflasyon ve fiyatlara ilişkin bu hafta açıklanacak en son ABD verileri, ilk çeyrek GSYİH projeksiyonlarının tüketici harcamalarının yıla sağlam bir başlangıç ​​yaptığını göstermesi beklendiğinden, daha fazla mali sıkılaştırma için görünümü güçlendirecek şekilde fiyatlandırılıyor.

Son haftalarda birçok enflasyon göstergesi beklentilerin üzerinde seyrederken, politika yapıcıların Mayıs ayındaki toplantıda faiz oranlarında 25 baz puanlık artışa karar vermesi bekleniyor.

Hedge fonlar, 10 yıllık tahvil vadelilerindeki net kısa pozisyonlarını rekor seviyelere yükselterek, Fed’in fiyat baskılarıyla başa çıkmak için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini düşündüklerini gösteriyor.

haber-buldan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu