Ekonomi

Erzincan’da maden sahasında heyelan: Kirlilik tespit edilmedi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden sahasında meydana gelen heyelanla ilgili şunları söyledi: “İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler dereleri ile Fırat Nehri boyunca belirlenen noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlandı. Açıklamada nehirde şu anda herhangi bir kirlilik tespit edilmediği belirtildi.

Bakanlık, Erzincan’ın İliç ilçesinde maden sahasında meydana gelen heyelanla ilgili açıklama yaptı. Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen heyelanın ardından bölgeye derhal Bakanlık Merkez ve İl Müdürlüğü ekiplerinin sevk edildiği ifade edilerek, “İlk tedbir olarak Sabırlı Çayı Fırat Nehri’ne aktarıldı. Maden sahasında meydana gelen heyelan sırasında akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasını önlemek amacıyla nehirden geçildi.” “Menfezin menfeze ulaştığı yerdeki kapakları kapatıldı. Daha sonra heyelanları önlemek için menfezlerin önüne set yapıldı.”

Ayrıca bölgeden numuneler alındığı ve Bakanlıktan 2 jeoradar, 1 çoklu istasyon, 2 set izleme cihazı ile 2 taşınabilir cihaz ve taşınabilir laboratuvardan oluşan 10 kişilik uzman ekibin acilen bölgeye sevk edildiği belirtildi. Çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Yağmur ve benzeri herhangi bir nedenle oluşabilecek akış suyunun toplanması amacıyla sızdırmaz yüzeysel su toplama havuzu inşa edildi. Olası bir akış durumunda atık depolama alanına verilecek sistemle Bakan Yardımcımız ve jeoloji, madencilik ve çevre konularında uzman 10 bilim insanının katılımıyla sahada çalışmalar yürütüldü. “İlk andan itibaren Sabırlı ve Çevre boyunca belirlenen noktalardan rutin olarak anlık numuneler alındı. Çöpler dereleri ve Fırat Nehri izleniyor. Şu an için herhangi bir kirlilik tespit edilmedi.”

osmancik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu