Haber

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: KGAÖ’den ayrılmadan politikamızı değiştirmeyeceğiz

Ermenistan parlamentosuna konuşan Başbakan Nikol Paşinyan, “Stratejik anlamda politikamızın ne olduğunu soruyorsanız, CSTO’dan ayrılma kararı alınana veya bu konuda bir açıklama yapılana kadar politikada herhangi bir değişiklik duyurmayı planlamıyoruz” dedi. Yönlendirme yapılır, çünkü bu durumda belli bir uyumsuzluk ortaya çıkacaktır.”

‘Güvenlik alanında yeni ortaklar arıyoruz’

Paşinyan, “ Güvenlik ortaklarımızın objektif sebepler de dahil olmak üzere bize silah ve mühimmat satamaması nedeniyle güvenlik ilişkilerimizi çeşitlendiriyoruz. Bunu açık ve net bir şekilde söylüyoruz” söz konusu.

Ortaklardan alınmamalarını istediklerini belirten Ermenistan Başbakanı, şöyle konuştu: Ancak güvenlik alanında başka ortaklar aramalıyız. Bu tür ortaklar arıyor ve buluyoruz, yeni anlaşmalar imzalamaya, yeni silahlar ve askeri teçhizat almaya çalışıyoruz.” not etti.

Ermenistan giderek CSTO’dan uzaklaşıyor

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’dan yapılan açıklamada Belarus Devlet Başkanı Alexander LukashenkoYaptığı telefon görüşmesinde KGAÖ zirvesine katılamayacağını duyurduğu açıklandı.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Paşinyan CSTO ZirvesineKatılmama kararını soğukkanlılıkla memnuniyetle karşıladığını belirterek, Ermeni lidere şunları söyledi:’ Acele etmeyin, acil kararlar almayın ve organizasyondan uzaklaşmak için olası yeni adımları dikkatli düşünmeyin.‘ O çağırdı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri PeskovDaha önceki açıklamasında, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesine katılmama kararının ‘üzüntü verici’ olduğunu söylemişti.

haber-darende.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu