Ekonomi

Dolar/TL yükselişini sürdürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan Beklentiler altındaFaiz artışı ve faiz kararının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in serbest kur rejimine vurgu yapan açıklamalarının ardından Dolar/TL kuru 25’i geçti.

Asya’daki gösterge fiyatlamaya göre sabah saatlerinde dolar/TL günlük yüzde 2,3 artarak 25,48’e ulaştı.

Döviz kuru Perşembe gününü yüzde 5,7 artışla 24,9075’te tamamladı. Goldman Sachs’a göre faiz çıpası olmadan lirayı tamamen serbest bırakmak zor olacak.

Bankanın ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil, faiz kararının ardından yayımladıkları notta, bağlantının önümüzdeki haftalarda liranın istikrara kavuşması ve enflasyonun düşürülmesinde kilit unsur olacağını belirtti.

Citi dolar/TL’de uzun pozisyona döndü

Citi stratejistleri Luis E Costa ve Bhumika Gupta, TCMB’nin faiz artırım kararının ardından yayımladıkları notta, “Model portföyümüzde uzun dolar/TL pozisyonuna dönüyoruz.”

Kurum, 30 hedef ve 22 kayıp seviyeli 3 aylık vadeli dolar/TL alım teklifinde bulundu.

Stratejistler, dolara olan talebi artırabilecek KKM’nin kısmen kaldırılması için atılabilecek olası adımları öngörüyorlar. Citi stratejistleri, ekonominin daha yüksek bir dolar/TL ve faiz oranı şokuna tepki vermesi nedeniyle, tavsiyelerine yönelik riskin düzenleyicilerin statükoya dönmesi olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu