Haber

CHP Milletvekili İnan Akgün Alp, orman yangınları ve ağaç kesimiyle ilgili sorular sordu

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars Sarıkamış ve Muğla Milas’taki orman yangınları ile Şırnak Silopi ve Diyarbakır Lice’deki orman yangınlarıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya şunları söyledi: Diyarbakır’ın Lice ilçesi ve Şırnak’ın Silopi ilçesindeki orman yangınlarına geç müdahale edildiği doğru.Kars’ın Sarıkamış ilçesinde kaç ağaç kontrolsüz şekilde kesildi?Kontrolsüz orman kesiminin gerekçesi nedir?”

CHP’li İnan Akgün Alp, Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlardaki ağaçların kesilmesini Meclis gündemine getirdi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevabı için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Alp, şunları söyledi:

“Küresel ısınma, çevre kirliliği gibi nedenlerle ekolojik sistem tehdit altında. Hal böyleyken Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen bölgesinde ağaçlar kesilirken, Lice ilçesinde çıkan yangınlarda geniş ormanlık alanlar yok oluyor. Diyarbakır ili ve Şırnak’ın Silopi ilçesinin Sarıkamış ilçesinde kontrolsüz orman kesimi yapılıyor” dedi.

Alp, Bakan Yumaklı’ya şu soruları sordu:

“KARS İLİ SARIKAMIŞ İLÇESİNDE DENETİMSİZ OLARAK KAÇ ADET AĞAÇ KESİLMİŞTİR? KONTROLSÜZ ORMAN BÖLÜMÜNÜN İLİŞKİSİ NEDİR?”

“Ekolojik sistemin tehdit altında olduğu ortadayken, Bodrum ve Milas’ı besleyen en değerli su havzasında yer alan Akbelen Ormanları’nın Limak Holding’in ortak katılımıyla YK Power tarafından katledilişini seyretmeye ne dersiniz? ve IC Holding?Anayasal hakları için direnen vatandaşlarımıza biber gazı ve tazyikli suyla müdahale Akbelen bölgesinde önergenin verildiği tarihin prestijiyle tarafınızca veya bakanlığınızca yapılmış bir çalışma var mı?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ve Şırnak’ın Silopi ilçesinde çıkan orman yangınlarına geç müdahale edildi demek doğru mu? Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ve Şırnak’ın Silopi ilçesinde çıkan orman yangınlarına yangınlar başladıktan ne kadar sonra müdahale edildi? Diyarbakır ili Lice ilçesi ve Şırnak ili Silopi ilçesinde çıkan orman yangınlarına kaç araç/uçak ve işçi karıştı? Kars’ın Sarıkamış ilçesinde kaç ağaç kontrolsüz şekilde kesildi? Kontrolsüz orman kesiminin ilişkisi nedir?

Alp, bugün konuyla ilgili paylaştığı görselde şunları da dile getirdi:

“CHP OLARAK ÜLKENİN DOĞUSUNDA BATISINDA HAYATI, ÇEVREYİ, İNSANI VE DOĞAYI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Şu anda Kars’ın Sarıkamış ilçesindeyiz. Sarıkamış ormanları kanunsuz, denetimsiz, kaçak kesimlerle katlediliyor. Akbelen ormanlarındaki katliamı, Şırnak’ın Silopi ve Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki orman yangınlarını, Kars’taki orman katliamını getirdik. ‘Sarıkamış ilçesi soru önergesiyle Meclis gündemine. CHP Bizler ülkenin doğusundan batısına yaşamı, çevreyi, insanı ve doğayı savunmaya devam edeceğiz.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu