Haber

Bulgaristan, PP’nin hükümeti kuramamasının ardından erken seçime bir adım daha yaklaştı

Bulgaristan’da siyasi kriz sürerken, 240 üyeli parlamentoda 53 sandalyesi bulunan Değişime Devam (PP) partisi hükümet kuramadı.

Eski Eğitim Bakanı Prof. Nikolay Denkov, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen törende parlamentodaki diğer partilerden güvenoyu almak için gerekli desteği alamadığını belirtti.

Denkov, kabine kurmayı başaramadığını belirterek görevini Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etti.

Güvenoyu için bir “destek yoklaması” olarak görülen ve kurulacak hükümetin yol haritası olarak nitelendirilen PP’nin çalışma hedeflerini içeren açıklaması, 6 Ocak’taki Meclis oturumunda reddedildi.

2021 yılına kadar 12 yıl ülkeyi yöneten ve 67 milletvekiliyle parlamentodaki en büyük grup olan, eski başbakanlardan Boyko Borisov liderliğindeki Bulgaristan’ın Avrupalı ​​Gelişimi için Vatandaşlar (GERB) partisi kurulamadı. bir hükümet de.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, anayasal prosedüre göre, ülkenin siyasi krizden çıkması için 7 siyasi partinin temsil edildiği parlamentoda hükümet kurma görevini başka bir partiye verecek.

Partiler arasındaki siyasi çekişme nedeniyle bu girişim başarısız olursa, Cumhurbaşkanı parlamentoyu feshedecek ve erken seçim tarihini açıklayacak.

Siyasi krizin devam etmesi halinde Mart ayında yeni bir erken seçim yapılması bekleniyor.

Bulgaristan’da seçmenler 2021’den sonra 5 kez sandık başına gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu