Haber

Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Denizi ve Adalar’da yeni tsunami gözlem istasyonları kuruyor

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından, Marmara Denizi ve Adalar çevresinde yeni “Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken Uyarı İstasyonları” kuruluyor.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Valiliği İl Afet Riskini Azaltma Planı kapsamında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Müdürlüğü’nün verdiği destekle 20 yeni “Çok Disiplinli Tsunami Gözlem ve Erken İhbar İstasyonu” için çalışmalara başlandı. “Marmara Denizi ve Adalar çevresinde yer alacak.???? ???

İlki Kartal Belediyesi Su Sporları Merkezi’nde devreye alınan yeni tsunami erken uyarı sistemleriyle, Marmara Denizi’nde deprem sonrası oluşabilecek tsunamiler multidisipliner bir yaklaşımla izlenebiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Haluk Özener, bu yeni istasyonlarla sadece Türkiye’de değil, Akdeniz, Ege ve Karadeniz’e bağlı denizlerde de 15 farklı ülkeden 21 kuruma erken uyarı mesajı gönderilebileceğini kaydetti.

Enstitü’nün, “Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi” olarak 1 Temmuz 2012’den bu yana başta AFAD olmak üzere abonelerine 45 tsunami uyarı mesajı ilettiğini belirten Özener, “İl Başkanlığı kapsamında kurduğumuz yeni istasyonlarla Afet Riskini Azaltma Planı ile başta İstanbul olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde deniz seviyesi artırılacak.” “Değişimler 7/24 daha da yakından takip edilecek. Multi-disipliner istasyonlarımız deniz seviye sensörü, ivme ölçer, meteorolojik sensörler ve GNSS alıcısından oluşuyor. Amacımız olası bir Marmara depremi sonrasında oluşabilecek tsunami potansiyelini gözlemlemek, ve bu konuda erken uyarı mesajı gönderilerek olası can kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.” İfadelerini kullandı.

aksehirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu