Ekonomi

Beykoz 2022 Kentsel Tarım Sempozyumu

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “2019 yılı başı ile 2022 yılı karşılaştırıldığında Beykoz’da tarla bitkileri, sebze ve meyvelerde 2019 yılında 14 bin 740 ton üretim yapıldı. Bugün 20 bin tona çıktık. 752 ton üretim.” söz konusu.

Beykoz Belediye Başkanı Aydın, Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen “Beykoz 2022 Kentsel Tarım Sempozyumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, kent tarımını önemsediklerini ve Beykozluların 4 yıldır yaptıkları araştırmalara bu ilgiyi gördüklerini söyledi. evvel.

“Alım garantili üretim modeline geçtik”

313 kilometrekare olan Beykoz’un 37,6 kilometrekaresinin resmi olarak tarım arazisi olarak görüldüğüne değinen Aydın, ilçe yüzölçümünün yüzde 12’sinin tarım arazisi olarak göründüğüne dikkat çekti. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“2019’un başında yüzde 12’lik alanın 10,6 kilometrekaresi ekiliyordu. Bugün 11,9 kilometrekarelik tarıma başlandı. 3,5 yıllık çalışmayla Beykoz’daki tarım arazisini yüzde 13 artırdık. mevcut 37 kilometrekarenin yaklaşık üçte biri.Bu gelişimi nasıl sağladık?Öncelikle konu ile ilgili neler yapabiliriz diye bir çalıştay yaptık.Burada konuyu detaylı değerlendirdik.Bir yol haritası belirledik.Çalışmaya geçtik. Satın alma garantili üretim modeli.Siz üretin dedik,alalım. Satış konusunda sıkıntı yaşamazsınız dedik.”

Köy pazarı projesini de hayata geçirdiklerini anlatan Aydın, “Beykoz’da üretilen eserlerin satıldığı pazarlarımızı da oluşturduk. Bu pazarlarda satılamayan eserleri belediye olarak satın aldık.” dedi.

Beykoz’da karpuz üretimi yeniden başladı

İlçede üretilen ürünlerle ilgili konuşan Aydın, “2019 yılı başı ile 2022 yılı karşılaştırıldığında Beykoz’da tarla bitkileri, sebze ve meyveler anlamında 2019 yılında 14 bin 740 ton üretim yapıldı. Bugün biz 20 bin 752 ton ürettik. Mesela Beykoz’da geçmişte karpuz üretimi vardı. Beykoz’da 500-600 ton karpuz üretimi vardı ama son yıllarda sıfırlandı.” şeklinde konuştu.

Aydın, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçi sayısının 38’den 197’ye çıktığının altını çizerek, küçük alanlarda üretim yapanların bu sayıya dahil olmadığını, onlarla birlikte sayının 3 bini geçtiğini söyledi.

Sempozyumda konuşan Bilim Şurası Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun, aktivizm, STK’lar ve gönüllülüğün son derece değerli olduğunu, uygulamaya dönüştüğünde yeterli olduğunu, ancak uygulamaya dönüştüğünde yeterli olmadığını belirtti.

Akademinin şehircilik ve mimarlık bölümlerinden başlayarak gerçekten çok önemli bir bilgi üretimi sağladığını belirten Coşkun, “Türkiye kendi bilgisinde öğreniyor ve üretiyor. Sahaya gittiğimizde bu konudaki çalışmalar nedir diye sorduğumuzda. konusunda bilgi üretimi ile hem sempozyumu hem de alanı kurtaran akademi oldu.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu