Haber

Bakan Bayraktar: Erzincan’daki heyelanda firmanın zaafı var, hesabını soracağız

Erzincan’da Anagold Madencilik’e ait Çöpler Maden Sahasında meydana gelen toprak kaymasında enkaz altında kalan 9 çalışandan halen bir haber alınamadı. Arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Bayraktar, işletmeci şirketin özellikle yönetim düzeyinde zafiyet içinde olduğunu belirtti.

ÇALIŞMALAR 24 SAAT DEVAM EDİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, enkaz altında kalan vatandaşların yer tespiti çalışmalarının meslek grupları tarafından karadan jeoradar ve yer altı radarlarıyla, havadan ise drone’larla yürütüldüğü belirtildi. . Açıklamada, ekiplerin arama yaptığı alanların tam donanımlı cihazlarla sektörlere ayrılarak hassas bir çalışma yürütüldüğü belirtilerek, “2 bin 722 personel, 796 araç, 99 aydınlatma kulesi, 52 jeneratör, 7 drone, georadar” denildi. Bölgede 5 yer altı radarı da 24 saat çalışıyor.” Söylendi.

Yer altına gömülen çalışanların yakınlarının acı bekleyişi devam ediyor

“YÖNETİM DÜZEYİNDE ZAYIFLIK VAR”

Madendeki kazayla ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Bu olayların sorumlusu kim varsa adalet önüne çıkarılıp hesap vermesini sağlayacağız. Milletimizin hiçbir endişesi olmasın. Görüyoruz ki Şirket özellikle yönetim düzeyinde zayıf durumda. Çünkü hâlâ iktidarda.” “Yabancı firmanın temsilcileri burada değil. Bu tabii ki çalışmayla birlikte bakmamız gereken bir konu. Önümüzdeki arama kurtarma sürecini tamamladıktan sonra bu konuya yoğun bir şekilde bakacağız” dedi.

“İZİN SÜRECİNDE SORUN YOK”

İzin süreciyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Bakan Bayraktar, “Bu tesisin izinleriyle ilgili süreçte bir sıkıntı yok. İlgili tüm kurumlardan gerekli izinler alınmış gibi görünüyor. Ancak uygulama noktasında ilgili bakanlıklar devreye giriyor.” Araştırmayı yürütüyoruz. Bunların sonuçlarını da en kısa sürede alıp sizlerle paylaşacağız. Bundan daha yüksek bir şey olamaz.” “Kapsanmayacağını söyleyebiliriz.”

haberkaramanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu