Ekonomi

Apple En Yeni iPad Pro ve M4 İşlemcisini Tanıttı

Apple (NASDAQ:AAPL) Salı günü düzenlediği “Let Loose” etkinliğinde M4 işlemcisini tanıttı. Bu işlemci iPad Pro’dan başlayarak Apple’ın gelecek cihazlarında yer alacak.

Yaklaşan OLED iPad Pro’daki M4 işlemci, iPadOS’taki yapay zeka ile ilgili işlevlerin performansını artırmak için tasarlandı. En yeni iPad Pro ayrıca daha yüksek kaliteli fotoğraflar için geliştirilmiş kamera bileşenlerine ve taranan belgelerin kalitesini artırmak için değişken yoğunluklu bir flaşa sahip.

Sunum sırasında Apple, M4 işlemcinin yapay zeka işleme yeteneklerini vurgulayarak onu “yapay zeka görevleri için son derece güçlü bir işlemci” olarak tanımladı. Apple, M4 işlemcinin enerjinin yalnızca %25’ini kullanırken en yeni masaüstü işlemcilerle karşılaştırılabilir bir performans sunduğunu iddia ediyor.

Apple aynı etkinlikte, M2 işlemciden güç alan yeniden tasarlanmış 11 inç ve yepyeni 13 inç iPad Air’i de tanıttı.

M4 işlemcili iPad Pro’nun tanıtımı, Microsoft’un 20 Mayıs’ta düzenleyeceği Windows ve Surface AI etkinliğinden kısa bir süre önce gerçekleşti ve bu etkinlikte Arm teknolojisinden güç alan yeni donanımların duyurulması bekleniyor.

Açıklamanın ardından Investing.com’daki piyasa analistleri, tarihsel olarak “iPad’in Apple’ın yeni özellikleri daha az kamuya açık bir şekilde test etmesi için bir platform görevi gördüğünü ve şirketin iPhone veya Mac serilerine kıyasla daha düşük riskle yenilik yapmasına olanak sağladığını” belirtti.

“Bu bağlamda analistler, Tim Cook’un öncelikli hedefinin iPad serisinin satış zorluklarını doğrudan ele almak değil, gelecekte daha gelişmiş ve yenilikçi ürünler için bir temel oluşturmak olduğuna inanıyor.”

Analistler, iPad’in piyasaya sürülmesiyle Apple’ın acil satışlar kadar kritik olan iki temel hedefe ulaşabileceğini öne sürüyor.

Birincisi, yeni M4 işlemcilerin performansını ticari faaliyetlerinin daha güvenli bir segmentinde değerlendirebilirler. İkincisi, gelecek iPhone ve Mac ürünleri için yüksek beklentiler oluşturabilirler.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“Her ne kadar ek özellikler yatırımcıların radikal yenilik beklentilerini karşılamamış olsa da, analistler bu adımın Apple’ı, yapay zekanın donanımdan yazılıma başarılı bir şekilde uygulanması yoluyla zaman içinde satış büyümesini yeniden kazanacak bir yörüngeye yerleştirdiğine inanıyor.”

Investing.com analistleri, son hisse geri alım duyuruları ve Apple’ın Mac bölümündeki güçlü satışlarla birlikte, son ürün duyurularının yatırımcıların şirket hisselerine olan güvenini olumlu yönde etkileyebileceğine inanıyor.

“Tim Cook yeni işlemci serisinin Apple ürünleri için yıllardır beklenen önemli bir yeniliği temsil ettiğini gösterebilirse, bu Apple için yeni bir büyüme döneminin başlangıcı anlamına gelebilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

elmalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu