Haber

ANITKABİR’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENİ

ANITKABİR’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENİ

Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, Cumhuriyetin 100. yılında 7’den 70’e vatandaşların akınına uğradı.

Anıtkabir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında devlet yetkililerinin katıldığı resmi törenin ardından ziyarete açıldı. Anıtkabir’de her yaştan çok sayıda vatandaş Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla Atatürk’ün huzuruna çıktı. Vatandaşlar, kimisi ailesiyle, kimisi arkadaşlarıyla, kimisi de tek başına hatıra fotoğrafı çektirmek ve bu özel günü ölümsüzleştirmek için Anıtkabir’e akın etti. Türk Hava Kuvvetleri akrobasi ekibi SoloTürk de Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla Anıtkabir üzerinde özel gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Gösteri uçuşunu vatandaşlar heyecan ve coşkuyla izledi. SoloTürk’ün gösterisi vatandaşlar tarafından alkışlandı.

100. YILIN BEBEKLERİ ANITKABİR’DE

Cumhuriyetin 100. yılında dünyaya gelen Çağan İpek ve Maya Aksu da anne ve babalarıyla birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. 6 aylık Çağan bebek babası Utku İpek, sabah erkenden Anıtkabir’e gelmek için evlerinden çıktıklarını belirterek, “Oğlum 2023’te doğdu. Oğlumun 100’üncü yılda burada olmasını istiyorduk. Cumhuriyetin 100’üncü yılı Cumhuriyet Bayramı.” “Biz ailece yaşamaya geldik. Biz anne-baba olarak 1. yüzyılı yaşadık. Muhtemelen 2. yüzyılı da göremeyeceğiz. İnşallah 2. yüzyılda da görecek ve yaşayacak torunlarım olacak” dedi.

Maya bebek babası Tolga Aksu, ailece Cumhuriyet coşkusunu yaşamak için Anıtkabir’e geldiklerini belirterek, “Cumhuriyet’in 100. yılında kızım Maya ile birlikte Atatürk’ümüzü ziyarete geldik. Cumhuriyet hep yaşayacak. Bizler Atatürk’ün çocuklarıyız.” “Zorluklarla kurduğu bu ülkeyi bize emanet etti. 2. ve 3. yüzyıllarda Cumhuriyeti sonsuza kadar korumak bizim görevimizdir. Umarım çocuklarımıza güzel bir dünya bırakabiliriz” dedi.

‘YENİ YÜZYILDA ÜLKEYE BARIŞ DİLİYORUM’

Cumhuriyetin ilk yüzyılına tanıklık eden vatandaşlar da Anıtkabir’deydi. Mehmet (84) ve Sultan Turalı (79) çifti, 100’üncü yıl kutlamasını Anıtkabir’de yaşadı. Mehmet Turalı, bugünün farklı bir bayram olduğunu belirterek, “Atatürk olduğu sürece biz buradayız. Onun izinden gitmeyeceğiz. Bugün burası çok kalabalık. Burada çok fazla genç var. Onlar da oldu.” Kalabalık nedeniyle saatlerce buraya gelmekte zorluk çekiyorum. Yeni yüzyılda ülkeye barış diliyorum.”

haber-uludere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu