Haber

Alman vatandaşlığına geçişte büyük artış: Türkler ikinci sırada

2022 yılında Almanya’da yaklaşık 168 bin 500 kişinin Alman vatandaşlığı kazandığı bildirildi. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre bu rakam bir yıl öncesine göre yüzde 28’lik bir artışa denk geliyor. 2002 yılından bu yana en çok vatandaşlığa kabul edilen grubun yüzde 29 ile Suriyeliler olduğu bildirildi. 2021’de Alman vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısı 19 bin 100 iken 2022’de bu sayı 48 bin 300’e yükseldi. Alman vatandaşlığını alan Suriyelilerin üçte ikisinin erkek olduğu, yaş ortalamasının 24,8 olduğu, ortalama boy uzunluğunun ise 24,8 olduğu bildirildi. vatandaşlığa alınmadan önce Almanya’da kalış süresi 6,4 yıldır.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, vatandaşlığa kabul sayısında bir önceki yıla göre en fazla artış Suriyelilerde olurken, onu 3 bin 700 artışla Ukraynalılar, 2 bin 400 artışla Iraklılar ve yüzde artışla Türkler izledi. 2 bin.

TÜRKLER SAYIDA İKİNCİ SIRADA

Toplamda 14 bin 200 Türk, bir önceki yıla göre yüzde 16 artışla Alman vatandaşlığı alarak bu alanda Suriyelilerden sonra en büyük ikinci grubu oluşturdu. Alman vatandaşlığını kazanan Türklerin Almanya’da ortalama yaşama süresi 24,2 yıl olarak kaydedildi.

Federal İstatistik Dairesi, geçen yıl toplam 171 ülkeden kişinin Alman vatandaşlığı kazandığını bildirdi.

Almanya’da vatandaşlık başvurusunda bulunanların yeterli Almanca bilgisine sahip olması, geçimini güvenli bir şekilde sağlaması ve Almanya’da normal şartlarda en az sekiz yıl yaşamış olması gerekmektedir. 18 yaşının altındaki eşler ve çocuklar, vatandaşlık alırken en az sekiz yıl Almanya’da yaşamış olma şartından muaftır. (HABER MERKEZİ)

kose-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu