İş

Airbus ve Boeing, Spirit AeroSystems birimlerinin satın alımını tamamladı

Havacılık ve uzay endüstrisinde önemli bir hamle olarak Airbus, dört Spirit Aerosystems tesisindeki temel faaliyetleri devralmayı kabul ederken, Boeing (NYSE:BA) 4.7 milyar dolar değerinde bir hisse senedi anlaşmasıyla dünyanın en büyük bağımsız havacılık şirketini satın alacak. Bu stratejik satın almayla Boeing, 12.590 çalışanın diğer faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli Boeing 737 bileşenlerinin üretiminde görev aldığı Wichita, Kansas fabrikasını satın alacak.

Anlaşma ayrıca 1.110 çalışanın Boeing 787 Dreamliner için parça ürettiği Tulsa, Oklahoma fabrikasını da içeriyor. Her iki fabrika da geniş tesislere sahip olup Wichita 150 binada 12.7 milyon feet kare, Tulsa ise 147 dönümde 1.7 milyon feet kare inşaat alanını kapsamaktadır.

Airbus, 590 işçinin çalıştığı ve Airbus A350 için merkezi bölüm panellerinin oluşturulmasından sorumlu olan Kinston, Kuzey Carolina fabrikasındaki operasyonların kontrolünü devralacak. Ayrıca Airbus, Airbus A220 için gelişmiş kompozit kanatların tasarlandığı ve üretildiği 3.400 çalışanı olan Kuzey İrlanda fabrikasının kontrolünü de devralacak.

Fas’ın Kazablanka kentinde 220 çalışanı bulunan tesiste ise Bombardier Challenger 350 iş jetleri için acil durum kapıları ve Bombardier Global 5500 ve 6500 iş jetleri için zemin montajı gibi temel faaliyetler Airbus’ın sorumluluğunda olacak. Kazablanka tesisi, Fas’ın havacılık merkezi içinde yer alan toplam 312.000 fit karelik 7 dönümlük bir arazi üzerinde stratejik bir konuma sahip.

İskoçya’nın Prestwick kentindeki tesis, tüm Airbus A320 ailesi programlarını destekliyor ve 1.120 çalışanı istihdam ediyor. Tesis 93 dönümlük bir arazi üzerinde 988.000 metre karelik bir alana yayılıyor. Airbus A350’nin orta bölüm panellerini gövdeye entegre eden Saint-Nazaire, Fransa fabrikası da Airbus tarafından devralınacak. Tesisin 135 çalışanı var ve 9 dönüm üzerinde 75.000 metre karelik bir alanı kaplıyor.

Spirit’in %34’üne sahip olduğu ve 45 dönümlük bir arazi üzerine kurulu Subang, Malezya tesisinde Boeing 787 Dreamliner bileşenlerine adanmış 1.000 çalışan bulunuyor. Tesis 411,000 metre karelik bir alanı kapsıyor.

Anlaşmaya göre Spirit, Airbus programlarını desteklemeyen işletme ve operasyonları satacak. İşlemlerin ayrıntıları ilk duyurunun ötesinde açıklanmadı. Bu satın alma, hem Airbus hem de Boeing için operasyonların önemli ölçüde yeniden düzenlenmesine işaret ediyor; çalışanların transferi ve kilit üretim tesislerinin kontrolü, tedarik zincirlerini ve üretim yeteneklerini yeniden şekillendirecek.

Kaynak bilgileri şirketin web sitesinden, SEC dosyalarından ve basın bültenlerinden derlenmiştir.

InvestingPro Insights

Boeing’in (NYSE:BA) Spirit Aerosystems’in üretim tesislerini satın almasının ardından, bu stratejik hamlenin potansiyel etkisini anlamak için Boeing’in finansal sağlığını ve piyasa performansını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. InvestingPro verilerine göre, Boeing şu anda 113,76 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu da havacılık sektöründeki önemli varlığını yansıtıyor. Şirket, 2024 yılının ilk çeyreği itibariyle son on iki ayda %8,37’lik bir gelir artışına rağmen, -90,56’lık negatif düzeltilmiş F/K oranıyla boğuşuyor ve bu da geliri net gelire dönüştürmedeki zorlukların altını çiziyor.

InvestingPro İpuçları, Boeing’in Havacılık ve Savunma sektöründe önemli bir oyuncu olduğunu, ancak analistlerin önümüzdeki dönem için kazanç beklentilerini aşağı yönlü revize ettiklerini vurguluyor. Ayrıca, şirketin hisse senedi önemli ölçüde dalgalanma yaşamış ve son altı ayda -%30,17’lik önemli bir düşüş görmüştür.

InvestingPro, Boeing’in finansal ölçümlerini daha derinlemesine incelemek ve daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular için şirketin performansı ve görünümü hakkında 9 ipucu daha sunuyor. Bu ipuçları, Boeing’in yakın zamanda gerçekleştirdiği satın almanın etkilerini göz önünde bulunduran yatırımcılar için özellikle değerli olabilir. Bu bilgileri daha fazla keşfetmek için https://www.investing.com/pro/BA adresini ziyaret edin ve INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık Pro ve yıllık ya da iki yıllık Pro+ aboneliklerinde %10’a varan indirimden yararlanmayı unutmayın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

afsinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu