Haber

AFAD: Deprem bölgesinde artçı sarsıntıların büyüklüğü 6 ve üzerine çıkabilir.

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Sarsıntı ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Tatar, deprem sonrası artçı sarsıntı sayısının 6 bin 40’a ulaştığını söyledi. Buna göre orta büyüklükte 4-5 artçı sarsıntı sayısı 436, orta büyüklükte 5-6 artçı sarsıntı sayısı 40, 6,6 büyüklüğünde deprem oldu.

Artçı sarsıntıların devam edeceğini belirten Tatar, “Bir kısmı 6 ve üzerine çıkabilir. Hasarlı binalara girmemek çok önemli. 4 ayda kaydettiğimiz deprem sayısını 13 günde kaydettik. Artçı depremler 3-3’te bir oluyor. 4 dakika.”

Tatar, “7,7’lik depremin büyüklüğü 12. 7,6 olan ikinci sarsıntının şiddeti ise 10’a tekabül ediyor. Doğu Anadolu Fay Zonu’nun 5 ayrı kolunun kırıldığını biliyoruz. Bu kırılan segmentlere ek olarak; Malatya Doğanşehir’de 25 kilometrelik sınır boyunca kırılmalar meydana geldiğini anlatan Doğanşehir, “Bölgede ölçülen en yüksek yer değiştirme 3 metre. Yerkabuğu, yüzeyde yaklaşık 7,3 metrelik bir yer değiştirmeye tabidir. 30 katrilyon jul kuvvet açığa çıkıyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu