Yaşam

90 Bin Fotoğraf Bir Arada: Güneş’in Yüzeyi En Net Şekilde Görüntüleniyor!

Bu hafta uzay ve gezegen biliminde önemli bir gelişme yaşandı. İki astrofotoğrafçı, bugüne kadar çekilmiş 90.000’den fazla uydu fotoğrafıyla Güneş’in yüzeyinin bir mozaiğini yaptı. Detaylar haberde.

İki astrofotoğrafçı Andrew McCarthy ve Jason Guenzel, son güneş tutulması sırasında çekilmiş fotoğrafları birleştirerek Güneş’in tüm yüzeyini yakalamayı başardılar.

NASA ve ESA’nın ortaklaşa fırlattığı SOHO uydusu yardımıyla yürütülen proje için büyük emek harcandı. 22 Mart’ta tamamlanan çalışmalarının ardından ortaya büyüleyici görüntüler çıktı.

90 bine yakın fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan görsel, Güneş’in büyüklüğünü gözler önüne serdi. Fotoğraflarda bir pikseli geçmeyen gezegen kasırgalarının bile 14 Dünya boyutunda olduğu açıklandı.

McCarthy, hem bilimi hem de sanatı birleştirerek, klasik astrofotoğrafçılık kurallarını çiğneyerek, Güneş’in aşırı doğru bir görüntüsünü oluşturmak için sınırları zorladıklarını söyledi.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.

haber-huyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu