Yaşam

9. GIO Ödülleri sahiplerini buldu

Adını Türkiye’de fantezi, bilim kurgu ve gerilim türlerinin tanınmasında ve gelişmesinde öncü rol oynayan yazar ve araştırmacı Giovanni Scognamillo’dan alan GIO Ödülleri, bu yıl dokuzuncu kez sahiplerini buldu. Fantastik ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen GIO Ödül Töreni, 29 Nisan Cumartesi günü Pera Müzesi’nde gerçekleştirildi. Gecenin sunuculuğunu müzik yazarı İtimat Erkin Erkal ve oyuncu Bigkem Karavus yaptı.

ROMAN ÖDÜLLERİNE BİLİM KURGU DAMGASI

Selim Erdoğan, bilim kurgu romanı ‘Kurbağa Ada’ ile GIO Roman Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü. Bilim kurgu romanı ‘Güneşi Taşıyan Adam’ ile Gülbike Berkkam Heyeti Özel Ödülü’nü kazandı.

Başarı Ödülü’nü ‘İnsanlık Deneyi’ ile Erbuğ Kaya, ‘Ve Diğer Kutsal Şeyler’ ile Selim Bektaş ve ‘Efsun Sokağı 137’ ile Gurur Atak aldı.

Hakan Bıçakcı, Sabri Gürses, Sevin Okyay, Sezgin Kaymaz ve Pelin Batu’dan oluşan roman heyetinin gerekçeli karar metninde şu ifadelere yer verildi:

“Selim Erdoğan’ın ‘Kurbağa Adası’ adlı romanı, yarattığı dünyayı tüm ayrıntılarıyla anlatması ve bu ayrıntıları ince bir işçilikle işlemesi nedeniyle başarılı bulunmuştur. İstanbul’un olası distopik geleceklerinden birinde bir ailenin yaşam mücadelesini konu alan roman. , bizi bir oraya bir buraya götürüyor, iklim felaketlerini sosyal sonuçlarıyla birlikte düşünmeye sevk ediyor.

Gülbike Berkkam’ın ‘Güneşi Taşıyan Adam’ adlı romanı, farklı bir bilimkurgu öyküsünü esprili ve sağlam bir dille anlatmayı başarmıştır. Yapay Zekanın yarattığı bir dünyada insan bağlarının ve aşk bağlarının yaşayacağı dönüşümleri eşsiz bir atmosferde kurgulayan yazar, canlı karakterlerle klasik makine-insan bağının geleceğine yeni bir bakış açısı eklemiş. Her iki kitabın da bilimkurgu tarihimizde kalıcı bir yeri olacağını düşünüyoruz.”

Roman Ödülleri’ne bu yıl 65 roman başvurdu ve bunlardan 14’ü ön elemeyi geçerek uzun listeye girmeye hak kazandı.

ÖMER BURAK ÖNAL’A ÇİZİM ÖDÜLÜ

GIO İllüstrasyon Ödülü’nün bu yılki sahibi ‘Pelerin ve Hançer’ adlı çalışmasıyla Ömer Burak Önal oldu. Başarı Ödülü’ne ‘The Mortal’ ile Murat Çalış, ‘Upload’ ile Erişcan Türk, ‘Braindead’ ile Halil İbrahim Karasu ve ‘Bovem The Runner’ ile Oğuzhan Çetin layık görüldü.

Yıldıray Çınar, İhtilal Kunter, Melike Acar, Korkut Öztekin ve Sümeyye Kesgin’den oluşan İllüstrasyon Jürisinin ilk seçilen eserle ilgili gerekçeli kararı şöyle:

“Değerlendirmemiz sırasında yaratıcılık, teknik ustalık, görsel kompozisyon oluşturmadaki hassasiyet, temel kalıp bilgisi, dinamik figür kullanımı ve artistik anatomi bilgisi gibi kriterlere odaklanarak seçimimizi yaptık. Yukarıda belirtilen kriterler doğrultusunda bu yılki FABİSAD Fantastik İllüstrasyon yarışmasının birincisi olarak seçtiğimiz eser Ömer Burak Önal’ın ‘Pelerin ve Hançer’ adlı eseridir.”

CEYDA ÖZÇELİK’E HİKAYE ÖDÜLÜ

Yayınlanmayan Öykü bölümünde ise Ceyda Özçelik ‘Bizden Kalanlar’ adlı öyküsüyle birinci oldu.

Altay Öktem, Ceyhan Usanmaz, Çağan Dikenelli, Göktuğ Canbaba ve Gülşah Elikbank’tan oluşan öykü komitesinin Başarı Ödülü için değerli bulduğu isimler şöyle: Zamanın Karanlık Çizgisi’yle Elif Kalay, ‘İskender ve İskender’le Melih Eker. Barbaros’un hikayesi, İhsan Cihangir’le ‘İnsan Kusurluluğu’ ve Şükriye Seçil Sis’le ‘Mezar Uçuşu’. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu